Сергій ПАНАЩУК

Вулична музика Юлія Рощак, 25 років, грає на гітарі та співає в самому центрі Одеси, біля Книжки, недалеко від Дерибасівської.


Її потужний, чарівний голос пронизує душу і створює специфічну атмосферу сюрреалістичного свята посеред війни.

Книжка – це досить своєрідне місце, ринок просто неба з кіосками, заповненими всілякою всячиною, як-от випічка, вулична їжа, заморожені морепродукти, кава та нелегальний обмін валюти за вищими курсами.

Ходять чутки, що там навіть можна купити наркотики або знайти певних людей, пов'язаних з мафією, які можуть отримати все, що завгодно.

Але все це не має значення для Юлії, яка обрала це місце, бо відчула тут причетність до людського потоку.


Вона співає вечорами, а оскільки Одеса через російські атаки поринула в темряву, то в кожному магазині поставили генератори, а від них багато галасу. Є вони і біля Книжки.

Юля бере перерву від співу, оскільки зараз генератори верещать особливо гучно і їй важко з ними конкурувати.

Тож ми можемо використати паузу, щоб поговорити.

«Що для мене означає виступ на вулиці? Це моє життя. Незалежно від того, які почуття я відчувала, чи-то пригнічення, чи-то тугу, коли я починаю співати, все стає яскравішим.

Це взаємопов'язано. Люди проходять повз, і іноді я відчуваю, що в них в середині ніби щось "клацає" . Я бачу це в їхніх очах. Трохи полум'я. Ніби вони щойно прокинулись і зрозуміли, що живі.

Більшість людей, які повертаються додому, втомлені або напружені, і коли я бачу, як вони зупиняються, слухають те, що я співаю, і бачу цей блиск у їхніх очах, це дуже багато для мене значить.

Якою б не була погода, я приходжу співати. Морозною зимою багато хто запитував, чи відчуваю я холод. Я завжди кажу, що їхні посмішки – найкраща ковдра для мене.


У дитинстві я хотіла співати на сцені. Навіть у щоденнику написала, що хочу стати співачкою. Три роки тому я зустріла свого майбутнього чоловіка, який також був вуличним музикантом Олексієм, і він втілив мою мрію в життя».

Зараз Юлія мріє разом із чоловіком провести курси гри на гітарі, де вони навчатимуть грати на інструменті однією рукою. Це їх особлива техніка. Усі пісні Юля грає однією рукою.